PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI KOCHAM SŁYSZEĆ

We wrześniu b.r. w ramach profilaktyki logopedycznej dzieci z grup pięcioletnich wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Uświadamiającej „Kocham słyszeć”. Celem powyższej akcji było przybliżenie dzieciom tematyki niedosłuchu, poznanie funkcjonowania i znaczenia zmysłu słuchu, uczulenie na potrzeby osób niedosłyszących oraz zapoznanie się z protezami słuchowymi – implantem ślimakowym i aparatem słuchowym.

Podczas zajęć logopedycznych dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest ucho, poznały funkcjonowanie zmysłu słuchu. Przedszkolaki nauczyły się kilku słów i zwrotów w języku migowym oraz wzięły też udział w zabawach kształtujących wrażliwość słuchową, wykazując się koncentracją i dużym zaangażowaniem. Rozmawialiśmy również o tym w jaki sposób możemy dbać o słuch , co może  go uszkodzić i w jaki sposób możemy go poprawić. Dla wszystkich nie jest już tajemnicą jak ważną rolę odgrywają aparaty słuchowe w codziennym funkcjonowaniu osób z deficytem słuchu oraz jakie jest działanie implantów ślimakowych. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające aparat słuchowy i implant ślimakowy. Była to dla nas wszystkich bardzo ważna lekcja, lekcja szacunku, zrozumienia i akceptacji.