Program „Czyste powietrze wokół nas” realizowany jest w grupach: Żabki, Słoneczka, Rybki i Pszczółki. Celem programu jest zwiększenie wśród dzieci wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu.
W POSZUKIWANIU ŹRÓDEŁ DYMU
JAK SIĘ CZUJĘ KIEDY DYMI PAPIEROS
CZYSTE POWIETRZE
Przedszkolaki otrzymało od firmy Rossmann dyplomy oraz naklejki które zostały wręczone naszym dzieciom w ramach programu „Czyściochowe Przedszkole”. Grupy „Motylki” i „Żabki” uczyły się jak dbać o higienę. Dzieci wiedzą jak myć ręce i dbać o swoje zdrowie.
Skąd się biorą produkty ekologiczne – zajęcia poświęcone tematyce zdrowego odżywiania z wykorzystaniem broszur przygotowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach realizacji zadań z Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego ” Gramy w zielone”.
Dzieci z grupy „Pszczółki”, podczas pieszej wycieczki do rezerwatu doliny Rawki poszerzyły wiedzę o środowisku i ekologii.
Dzieci z grupy „Słoneczka” podczas wizyty w Bibliotece Miejskiej Oddział dla Dzieci, miały nie tylko okazję dowiedzieć się w jaki sposób można wypożyczyć książkę, ale również wzięły udział w zajęciach bibliotecznych o tematyce ekologicznej. Dzieci najpierw wysłuchały zabawnej, proekologicznej opowieści o uwięzionej w wannie orce pt.: „Orka w wannie”, a następnie wykonały przygotowane dla nich zadania na kartach pracy
Przedszkolaki miały okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „HIGIENA OSOBISTA PRZEDSZKOLAKA”. Dowiedziały się jak należy dbać o zdrowie i dlaczego tak ważne jest dokładne mycie rąk. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia prezentacji multimedialnej link
Definicja przedszkola promującego zdrowie
Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
•zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
•podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.
Standardy przedszkola promującego zdrowie
1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w co- dziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.
MODEL PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE:
W modelu PPZ uwzględniono trzy poziomy:
1. Warunki dla tworzenia Przedszkola Promującego Zdrowie:
∗ Promocja zdrowia w dokumentach, pracy i życiu przedszkola.
∗ Struktura i organizacja sprzyjające uczestnictwu, planowaniu, systematyczności i skuteczności działań.
2. Główne obszary działań Przedszkola Promującego Zdrowie:
∗ Klimat społeczny sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu.
∗ Edukacja zdrowotna dzieci i stwarzanie im warunków do praktykowania zachowań prozdrowotnych.
∗ Zwiększanie kompetencji pracowników i rodziców w zakresie dbałości o zdrowie i edukacji zdrowotnej.
3. Oczekiwane efekty:
∗ Dobre samopoczucie w przedszkolu członków jego społeczności.
∗ Podejmowanie działań dla wzmacniania zdrowia przez dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
We wtorek „Pszczółki” i „Żabki” wybrały się nad rawski Zalew, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące bezpiecznego przebywania dzieci nad wodą. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak należy zachowywać się nad wodą, w jakich miejscach powinniśmy się kąpać oraz co należy zrobić przed wejściem do wody, aby nie doznać wstrząsu. Mieliśmy również okazję obejrzeć sprzęt ratownictwa wodnego i zapoznać się ze sposobem ich działania. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem brały również udział w konkurencjach sportowych. Dziękujemy za interesujące i pouczające zajęcia 🙂
Wycieczka została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2018 rok.
W piątek „Pszczółki” i „Żabki” miały okazję zwiedzić rawski basen. Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział w Skierniewicach oprowadzili nas po obiekcie. Wycieczka została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2018 rok.
W piątek w grupie „Pszczółki” gościli ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział w Skierniewicach. Ratownicy przeprowadzili z dziećmi zajęciach pt. „Bezpiecznie nad wodą” realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2018 rok. Zajęcia miały na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli.
W grupie „Rybki” odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je Pani Halinka – nasza pielęgniarka. Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Przedszkolaki poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani pielęgniarki mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem ważnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.
W dniu 24 maja odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki autoewaluacji przeprowadzonej w związku z ubieganiem się o Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie. Grupa „Motyle” wystąpiła z inscenizacją dotyczącą higieny osobistej i otoczenia. Następnie pani Dyrektor Teresa Majcher zaprezentowała wyniki przeprowadzonych badań.
W dniu 25 kwietnia zespół do spraw Promocji Zdrowia odebrał Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie.
W grupie „Krasnale” odbyło się zajęcie otwarte metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Celem zajęcia było – rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami rozwijanie zaufania do siebie oraz zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu.
Nasza placówka stara się kolejny raz o certyfikat z zakresu Promocji Zdrowia. W związku z tym w naszym przedszkolu odbyła się konferencja pt. „Wzrastamy po kolejnych pięciu latach”, podczas której szczegółowo został omówiony zakres podejmowanych działań przez ostatnie 5 lat. W tym roku szkolnym zaplanowane działania ściśle wiążą się z realizowanym w naszej placówce projektem ekologicznym „W Tęczowej Jedyneczce zdrowo jemy i ekosystemy poznajemy” współfinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi.