Przedszkole Miejskie nr 1 „ Tęczowa Jedyneczka” w marcu 2018 roku przystąpiło do konkursu „ Edukacja–0;' ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2018/ 2019” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Napisany przez nas program edukacji ekologicznej pt. „ Śmieci segregujemy- naszą planetę ratujemy” znalazł się na liście zwycięskich programów i otrzymał dofinansowanie w kwocie 23 070 zł. W związku z tym jako jedyne przedszkole w powiecie rawskim już po raz drugi od 01 .09. 2018 roku do 15.06.2019 roku realizujemy w.w. program edukacji ekologicznej. Nasze działania skupiają się wokół problemu segregacji i recyklingu odpadów.
W lipcu 2016 roku Przedszkole Miejskie nr 1 „Tęczowa Jedyneczka” w Rawie Mazowieckiej złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2016/2017” na realizację zadania „W Tęczowej Jedyneczce zdrowo jemy i ekosystemy poznajemy”.Dnia 22 września 2016 roku wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a efektem jest przyznana dotacja w kwocie 19873,00 zł. Umowa o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi nr 699/EE/D2016 w formie dotacji została podpisana w dniu 13 grudnia 2016r. Głównym celem projektu było poznanie ekosystemów i wdrażanie do zdrowego odżywiania.
Zorganizowano następujące wycieczki autokarowe:
– do lasu w Spale dla grup dzieci 5– letnich „Wiewiórki” i „Rybki” w dniu 19.10.2016 r.;
– do Mleczarni w Głuchowie, sadu w Prusach, młyna i piekarni w Michowicach dla grup
dzieci 4 – letnich „Żabki” i „Motylki” w dniu 21.10.2016 r.;
– do lasu na Podlas dla grup dzieci 3-letnich „Krasnale” i „Biedronki” w dniu 08.05.2017 r.;
– do Łodzi – Palmiarnia i Ogród Botaniczny dla grup 5- letnich „Wiewiórki”, „Rybki”
w dniu 10.05.2017 r.;
– do Rogowa: Alpinarium i Arboretum dla grup dzieci 4-5 letnich „Pszczółki”
w dniu 10.05.2017 r.
Odbyły się też wycieczki piesze:
– na łąkę, do parku, nad zalew, nad rzekę, do ogródków działkowych, do sklepu
owocowo- warzywnego, na targowisko miejskie.
15 lutego 2017 r. zostały zorganizowane warsztaty kulinarne dla wszystkich dzieci z przedszkola, które przeprowadziła firma Baby Club Cafe z Łodzi. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie przygotowywały muffinki ze zdrowych produktów. Tego samego dnia odbyła się prelekcja pt. ”Dieta naturalna w żywieniu przedszkolaka” dla rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola oraz pracowników placówki. Prelekcję poprowadziła pani mgr Magdalena Kubik z gabinetu Fit &You. Pani dietetyk przekazała zebranym informacje dotyczące zdrowego żywienia, układania jadłospisów
i bilansowania posiłków oraz dostosowywania diety do indywidualnych potrzeb człowieka.
W listopadzie 2016 roku dzieci z grupy „Wiewiórki” zaprezentowały inscenizacje pt. „Na straganie” dla całej społeczności przedszkolnej, zaproszonych dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 2 i nr 3 oraz maluchów ze Żłobka Miejskiego „Tuptuś” w Rawie Mazowieckiej. Przedszkolaki podarowały maluchom ze Żłobka zestaw plastikowych owoców i warzyw.
W tym samym czasie zorganizowano konkurs plastyczny dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola oraz dla jednej grupy dzieci pięcioletnich z Przedszkola Miejskiego nr 2 i jednej grupy dzieci pięcioletnich z Przedszkola Miejskiego nr 3.Każda z dziewięciu uczestniczących w konkursie grup otrzymała nagrodę i pamiątkowy dyplom.Obyły się też turnieje wiedzy o zdrowym żywieniu dla dzieci 3-4 letnich z naszej placówki oraz dla dzieci 5-letnich z Przedszkola Miejskiego nr 2 i nr 3.
W terminie od września 2016 roku do kwietnia 2017 roku odbywał się konkurs fotograficzny przeznaczony dla dzieci i rodziców z naszej placówki. Celem konkursu było przedstawienie na fotografiach ekosystemów Rawy Mazowieckiej i okolicy. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród nastąpiło podczas Festynu Rodzinnego 31.05.2017 roku. Komisja konkursowa przyznała 3 nagrody i 7 wyróżnień za udział w konkursie.
12 kwietnia 2017 roku dzieci 5-letnie z Przedszkola Miejskiego nr 1,dzieci 6-letnie ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2, nr 4 oraz przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Cielądzu zaprezentowały swoje umiejętności wokalne podczas zorganizowanego w naszej placówce konkursu piosenki ekologicznej „O przyrodzie śpiewająco”.Każdy z pięciu występujących
zespołów otrzymał zestaw instrumentów perkusyjnych.
Zgodnie kalendarzem w naszej placówce przebiegały imprezy takie jak: Dzień marchewki, Powitanie wiosny, Dzień ziemi, Światowy dzień wody.
21 kwietnia 2017 roku wszyscy obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Posprzątajmy Świat” w wykonaniu grupy „Żabki”.W tym samym dniu cała społeczność przedszkolna udała się na przemarsz ulicami miasta z przygotowanymi wcześniej transparentami, na których widniały hasła zachęcające mieszkańców Rawy Mazowieckiej do dbania o najbliższe otoczenie.
Systematycznie raz w tygodniu wszystkie dzieci samodzielnie przygotowywały zdrowe śniadanie. Zgodnie z planami pracy miały miejsce w poszczególnych grupach zajęcia wychowawczo-dydaktyczne o tematyce prozdrowotnej.
31 maja 2017 roku odbył się Festyn Rodzinny podczas którego zgromadzeni rodzice zapoznali się z całorocznym przebiegiem realizacji i efektami projektu ekologicznego „W Tęczowej Jedyneczce zdrowo jemy i ekosystemy poznajemy”. Dzieci,rodzice i nauczycielki z teatru NiedużY przedstawiły inscenizacje o tematyce ekologicznej pt. „Jaś i Małgosia… co wydarzyło się w lesie?”.Każda z grup przygotowała na konkurs kolorowy ekodeser ze zdrowych produktów.Przewodnim hasłem Festynu było zdrowe odżywianie czego dowodem były przygotowane przez rodziców zdrowe posiłki i przekąski.Zostały przeprowadzone ekologiczne zabawy i konkursy dla dzieci, rodziców i nauczycieli z naszego przedszkola.
Dodatkowo 7 czerwca 2017 roku miał miejsce w naszej placówce przedszkolny konkurs recytatorski poświęcony tematyce ekologicznej.
Zakupione pomoce dydaktyczne przybliżyły dzieciom znajomość ekosystemów oraz nawyków zdrowego odżywiania się. Pomoce dydaktyczne są niezbędną częścią wyposażenia każdej placówki oświatowej, które są dla nauczycieli znacznym ułatwieniem pracy, podczas gdy dla dzieci jest to olbrzymie uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych oraz zabaw.Wpływają na wszechstronny rozwój dzieci,gdyż pobudzają dzieci do aktywności.Przedszkolaki miały możliwość np. obserwacji, prowadzenia eksperymentów, doświadczeń, badania zjawisk atmosferycznych, rozwijały zmysły.
Przedstawienie pt. „Na straganie”, turnieje wiedzy o zdrowym żywieniu i związany z nimi konkurs plastyczny utwierdziły w przekonaniu jak ważne dla zdrowia człowieka jest prawidłowe odżywianie i czystość środowiska.
W ciągu roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych brały udział w różnorodnych wycieczkach autokarowych i pieszych. Ich nadrzędnym celem było poznanie ekosystemów województwa łódzkiego. W trakcie wycieczek kształtowała się u wychowanków wrażliwość estetyczna, zdolność do przeżywania piękna oraz potrzeba obcowania z nim.
Udział w wyjściach i wyjazdach to niezbędny warunek tego, aby umieć przeżyć zjawiska i rzeczy w ich naturalnym środowisku i wymiarze. Uczestnictwo dzieci w wycieczkach dało im możliwość pozyskania doświadczeń i przeżyć estetycznych. Równie istotny walor dotyczy aspektów zdrowotnych, które podczas wycieczek umożliwiają uczestnikom relaks, odpoczynek psychiczny i fizyczny. Celem wycieczek było umożliwienie dzieciom aktywnego wypoczynku oraz wzmocnienie sprawności fizycznej i psychicznej.Kontakt z nieznanym, nowym, interesującym otoczeniem pobudzał także do wypowiadania się, co jest związane ze stawianiem pytań i miał wpływ na rozwój mowy. Bezpośrednie obcowanie z przyrodą budziło też u dzieci zainteresowanie, radość, a nawet miłość do ziemi ojczystej. Konkludując, zorganizowane wycieczki służyły poszerzaniu informacji, wykształciły dobre nawyki zdrowotne,doskonaliły umiejętności interpersonalne, rozwijały postawy społeczno-moralne i estetyczne.Uczyły również racjonalnego i wartościowego zarządzania czasem wolnym.Podczas wycieczek nastąpiła integracja uczestników,tworzyły się więzi wspólnotowe, przedszkolaki miały wspólne cele i pokonywały różne trudności.
Warsztaty kulinarne przeprowadzone przez firmę Baby Club Cafe uświadomiły dzieciom jak ważne jest wykorzystanie zdrowych produktów do przygotowania posiłków.Dzieci miały możliwość wcielenia się w rolę kucharza, dzięki czemu samodzielnie przygotowały pyszne, zdrowe muffinki. Przedszkolaki zapoznały się również z aktualną piramidą zdrowego żywienia; od tej pory mają świadomość dokonywania prawidłowych wyborów.
Rodzice uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, którego celem było poznanie diety naturalnej w żywieniu przedszkolaka. Słuchacze mieli możliwość przygotowania prawidłowego jadłospisu dla dzieci.
Konkurs Piosenki Ekologicznej „O przyrodzie śpiewająco” pogłębił wiedzę ekologiczną,jak również przyczynił się do rozwinięcia kultury muzycznej wśród dzieci.Jego najważniejszym założeniem było propagowanie dbałości o środowisko naturalne poprzez śpiew,jako szczególną formę ekspresji przekazu artystycznego,który zawiera w sobie całą gamę odczuć,doznań i wzruszeń.Przyświeca mu także idea uświadomienia młodym artystom odpowiedzialności za środowiskow którym żyją, podnoszenia poziomu wiedzy o działaniach zmierzających do poprawy stanuśrodowiska naturalnego, uwrażliwienia na piękno przyrody i rozwijania nieskrępowanej twórczości dziecięcej przez stworzenie możliwości wszechcstronnego zaprezentowania ich uzdolnień,popularyzacji piosenek o tematyce ekologicznej i ożywienie amatorskiego ruchu artystycznego.
Happenig ulicami miasta wzbudził zainteresowanie mieszkańców,którzy z uwagą słuchali haseł ekologicznych wygłaszanych przez dzieci i wychowawców.W ten sposób pobudziliśmy mieszkańców do refleksji jak ważna jest troska o nasze środowisko oraz propagowanie zachowań proekologicznych.
W ramach projektu przeprowadzono konkurs fotograficzny „W obiektywie rodziny” mający na celu zlokalizowanie ekosystemów Rawy Mazowieckiej i okolicy. Do konkursu zgłoszono wiele ciekawych zdjęć na których uchwycono piękno otaczającej nas przyrody. Komisja konkursowa powołana przez Dyrektora przyznała 3 nagrody i 7 wyróżnień.
Festyn Rodzinny w dużej mierze przyczynił się do integracji dzieci, rodziców i nauczycieli przedszkola.Każdy miał możliwość spróbowania zdrowej przekąski. Starałyśmy się przekonać uczestników imprezy,że zdrowe odżywianie może być przyjemnością dzięki której dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także dłuższe życie.Celem przedstawienia pt.”Jaś i Małgosia…co wydarzyło się w lesie” było zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania lasu oraz dbania o czystość lasu i innych ekosystemów.
Przedszkolny konkurs recytatorski,który nie był ujęty w projekcie, wzbudził w dzieciach chęć troski o otaczające ekosystemy.
Działania realizowane w ramach projektu ,,W Tęczowej Jedyneczce zdrowo jemy i ekosystemy poznajemy” były opisywane i systematycznie umieszczane na stronie internetowej naszego przedszkola,na stronach internetowych placówek włączonych przez nas do projektu,na stronie internetowej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka,w prasie lokalnej-„Głos Rawy Mazowieckiej i okolicy”, na portalu internetowym erawa.pl.
Informacje na temat realizowanego projektu można znaleźć na stronach Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka i Zainwestuj w ekologię.